Jak wykorzystać inteligentny dom do jego zabezpieczenia?

Jak wykorzystać inteligentny dom do jego zabezpieczenia?
respsize.pl
Bezpieczeństwo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny Dom to określenie nieruchomości, w której działają zaawansowane technologicznie systemy sterujące. Kontrolują kwestie związane z efektywnym korzystaniem z energii, używaniem multimediów czy systemów zabezpieczenia domu.

Funkcjami można sterować centralnie lub za pośrednictwem urządzeń podłączonych do internetu oraz wybranych elementów wyposażenia. Jak można wykorzystać inteligentny dom i jego zabezpieczenia? Dowiesz się tego od nas!

Systemy otwierania drzwi

Jednym z najważniejszych elementów technologii Smart Home jest  inteligentny system domofonowy. Umożliwia nie tylko korzystanie ze standardowych funkcji, takich jak otwieranie, zamykanie brami i rozmowy za sprawą głośników oraz odbiornika czy kamery audio-wideo, ale także sterowanie wspomnianymi opcjami wyposażenia zdalnie.

Dzięki systemom zdalnego otwierania drzwi, właściciel posesji zawsze ma nad nimi kontrolę. Niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, na przykład z poziomu swojego smartfona.

Udogodnienie sprawdza się, na przykład w sytuacji, gdy pod posesję podjeżdża kurier i chce zostawić paczkę na jej terenie, pod drzwiami. Inteligentne systemy otwierania drzwi umożliwiają zdalne otwarcie i zamknięcie bramy, a także stałe monitorowanie zachowania osób przebywających na posesji.

Monitoring pogody

Zabezpieczenia nieruchomości obejmują nie tylko kontrolowanie dostępu poszczególnych osób do posesji, ale także systemy reagujące adekwatnie do warunków pogodowych. Żeby ochronić posiadany budynek przed porywistym wiatrem, wahaniami temperatur czy gradem, a także wyposażenie znajdujące się w jego obrębie, warto postawić na stację pogodową.

System, który będzie z nią połączony, zareaguje adekwatnie do bieżących warunków, nawet kiedy pogoda diametralnie się zmieni. Inteligentny dom sam podniesie żaluzje i zamknie okna, przez które do środka może dostać się deszcz.

Wyłączy także systemy zraszania, których działanie nie będzie już potrzebne. Smart Home zareaguje również, gdy w pomieszczeniach budynku będzie panować zbyt wysoka lub niska temperatura, regulując ogrzewanie/chłodzenie.

Imitacja ruchu w domu w trakcie nieobecności domowników

Na pewno zdarza Ci się opuszczać dom na dłuższy czas, czy to wybierając się do rodziny w innym mieście, czy udając się na kilkutygodniowe wakacje. Przed podróżą wiele osób decyduje się przekazać klucze znajomym, aby odwiedzili czasem posesję. Niektórzy pozostawiają nawet włączone światła, aby nie wyglądało z zewnątrz na to, że nikogo nie ma w domu.

Z inteligentnym systemem Smart Home nie trzeba już się tym przejmować. Do centrali będą podłączone światła, multimedia i system otwierający oraz zamykający drzwi i bramy, a także włączający/wyłączający zraszacze. Odpowiednie skonfigurowanie układu Smart Home pozwala na przykład włączać światła o określonych porach tak, jakby ktoś przebywał w domu. Można nawet uchylić okno i puścić nieco głośniejszą muzykę, żeby ktoś się nie domyślił, że nikogo nie ma w domu. To wszystko jest do zrobienia w prosty sposób, zdalnie.

Czy warto mieć zabezpieczenia w ramach Smart Home?

To opcja, z której warto skorzystać. Smart Home ma wiele funkcji, które za sprawą zaawansowanych i uniwersalnych opcji konfiguracji poszczególnych systemów, zapewniają nieruchomości dodatkowe oszczędności i podnoszą bezpieczeństwo obiektu. Z tego powodu warto zdecydować się na zabezpieczenia w ramach Smart Home.

Zdj. główne: Jonas Leupe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*