Nauka hiszpańskiego – od czego zacząć?

Nauka hiszpańskiego – od czego zacząć?
respsize.pl
Świat Nauki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Język hiszpański to drugi najczęściej używany język na świecie. Chcesz zacząć się go uczyć, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj praktyczne podpowiedzi, dzięki którym bez problemu postawisz pierwsze kroki i opanujesz postawy.

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie daje jego znajomość. Po hiszpańsku rozmawia ponad 650 milionów ludzi, a dla dodatkowych stu jest to drugi język. Dogadasz się w nim nie tylko w Hiszpanii, ale i w Brazylii, Andorze, Wenezueli czy zachodniej Afryce. Do tego nie sprawia większych problemów w przyswajaniu. Słowa czyta się tak, jak są zapisane, podstawowe czasy łatwo zapamiętać, a do tego wymowa brzmi dość podobnie do polskiej. 

Co prawda bardziej zaawansowane struktury gramatyczne mogą sprawić trochę problemów, jednak ich trudność nie jest w ogóle porównywalna do języka polskiego. Jak więc rozpocząć swoją przygodę z hiszpańskim?

Pobierz aplikację

Jednym z najłatwiejszych sposobów na przyswojenie podstaw jest skorzystanie z którejś ze specjalnie zaprojektowanych aplikacji językowych. Tego typu narzędzia skonstruowane są w taki sposób, aby w przystępny i kompleksowy sposób prezentowały najważniejsze informacje. Wykorzystują więc proste zadania, nagrania głosowe czy minigry, dzięki którym bez większego wysiłku zapamiętasz:

  • podstawowe słówka (np. kolory, liczby, nazwy członków rodziny),
  • czasowniki,
  • czas teraźniejszy, przyszły i przeszły,
  • niezbędne konstrukcje językowe,
  • zaimki.

Wystarczy nawet 15 minut czy pół godziny dziennie, by przyswoić podstawowe zwroty i wyrażenia. Do najpopularniejszych aplikacji, które posłużą Ci do nauki hiszpańskiego, należą: Duolingo, Busuu, Memrise, Tandem, Babbel.

Porozmawiaj z native speakerami

Kiedy umiesz już podstawy, dobrze będzie zakodować je w głowie na stałe i przy okazji rozszerzyć swój zasób słownictwa. Dobrym pomysłem jest rozmowa z osobą, dla której hiszpański jest językiem ojczystym. Możesz albo skorzystać z portali internetowych / aplikacji do wymiany językowej (HelloTalk, italki, Speaky), albo wykupić specjalną lekcję, albo po prostu znaleźć hiszpańskojęzycznych znajomych. Pomogą Ci w tym przeznaczone do tego grupy na Facebooku, spotkania organizowane w mieście czy nawet rozmowy w grach komputerowych.

Pamiętaj, by nie wstydzić się mówić, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją naukę. Naturalne, niewymuszone konwersacje to świetny sposób na rozwój kompetencji językowych.

Otaczaj się językiem

Choć brzmi to banalnie, słuchanie piosenek, oglądanie seriali czy nawet przeglądanie hiszpańskojęzycznych influencerów pozwoli na bieżąco utrwalać informacje i mimowolnie zapamiętywać nowe słowa. Jeśli będziesz traktować naukę jak zabawę czy przyjemność, z pewnością szybciej zauważysz efekty niż przy żmudnym zapamiętywaniu regułek.

Dobrym pomysłem są także rozmowy ze sobą. Powtarzaj to, co niedawno przyswoiłeś(-aś), robiąc obiad albo sprzątając. Wymyślaj scenariusze i prowadź dialogi. Jeżeli staniesz w martwym punkcie ze względu na braki gramatyczne – nie zrażaj się. Wszystkie informacje znajdziesz w Internecie.

Początki nie muszą być trudne

Jak więc widzisz, nauka podstaw hiszpańskiego nie powinna sprawić Ci większych trudności. Zadbaj o to, by zapamiętać istotne czasy, niezbędne wyrażenia i odmianę słów, a później pójdzie już z górki. Nie zwlekaj – nawet jeżeli zaczynasz od zera, być może już za kilka miesięcy będziesz bez problemu rozmawiać po hiszpańsku. Powodzenia!

Zdj. główne: Daniel Prado/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kluczowe kroki w procesie tworzenia płytek PCB – od pomysłu do gotowego produktu
Kluczowe kroki w procesie tworzenia płytek PCB – od pomysłu do gotowego produktu
Artykuł przedstawia szczegółowy proces tworzenia płytek PCB, od pierwszej koncepcji, aż po finalny produkt. Poznaj jak transformować pomysły w realne projekty.
Ostatnie wpisy